Blog

Bylinky 1. díl - BAZALKA

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Bylinky tu byly dřív než my. Jejich léčivé a ozdravné účinky jsou nám známy odnepaměti a pokud chceme zlepšit, zvýraznit a ozdravit naše pokrmy, jsou bylinky tou pravou volbou.

Naši předci bylinky hojně užívali a my se k nim dnes vracíme. Někteří z nás si je pěstují v truhlíkách na balkónech, někdo má možnost větší zahrádky a ti z nás, kteří nemají tu možnost nebo čas, si rádi koupí bylinky v obchodech. Pokud chcete mít po ruce čerstvé vitaminy od jara až do podzimu, nakupujte bylinky od českého výrobce - toho s hranatým květináčkem.

Bylinky využijete v kuchyni, při léčbě různých neduhů či jako voňavou dekoraci. Já bylinky miluji. Už moje babička používala libeček, pažitku, bazalku, majoránku, ale i moji oblíbenou mátu a meduňku.

 

Ráda bych, aby se bylinky vrátily do našich kuchyní a staly se neodmyslitelnou součástí našich receptů. Nejen, že jídlo vylepší jak chuťově, tak vzhledově, ale jejich příznivé účinky nahrazují zbytečné léky či umělé doplňování vitamíny. Zde vás uvedu do světa bylinek, jejich výhod, předností a úžasného světa zdraví a vitality.

BAZALKA

Bazalka patří mezi jednu z nejoblíbenějších bylinek už dnes. Poznáte ji nejen podle tvaru listů, ale i podle charakteristické velmi aromatické, peprně nasládlé vůně. Čerstvou ji přidáváme k rajčatům, do salátů, těstovin a různých omáček. Bazalku používáme v syrovém i sušeném stavu.

Bazalka obsahuje silice, éterické oleje, bazalkový karf, a přibližně 5 % tříslovin, flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, tanin, cinoel a další prospěšné substance. Také obsahuje železo, hořčík, vápník, fosfor, draslík, zinek, selen, sodík, mangan, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, lutein, betakaroten, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.

Bazalka je mimořádně univerzální bylina, tlumí křečové bolesti, zlepšuje trávení, harmonizuje peristaltika, působí proti nadýmání, protizánětlivě i mírně antibioticky. Je vhodná při nespavosti a migréně, při psychogenně podmíněných závratích.

Více o českých bylinkách v hranatém květináči zde!

 

Kontakty

NAKLADATEL KUCHAŘKY

VENDY PRODUCTION s.r.o.
Za Rybníčkem 481, Strančice, 251 63
IČ: 04971647
DIČ: CZ04971647

 

Bankovní spojení: 4222987339/0800 Česká spořitelna

KUCHAŘKA, AUTORKA KNIHY A BLOGU

Vendula Špetlíková