O mně

Autobiografie

Jmenuji se Vendula Špetlíková a jsem dcerou své zlaté maminky Jitky Balaštíkové, které jsem se narodila 26. 12. 1981 v Praze. Základy vaření a pečení mne naučila právě ona, výborná kuchařka tradičních českých jídel a studnice receptu našich maminek a babiček. A jako velký DÍK za vše co pro mě udělala, jsem jí věnovala mou tištěnou kuchařku Vaříme s Vendy.

V dnešní době nás hodně ovlivňují různé moderní trendy a zahraniční kuchyně, a tak naše česká kuchyně zůstává trochu upozaděna. Byla by ale velká škoda, aby rodinné stříbro v podobě skvělých receptů našich babiček a maminek zůstalo nevyužito, nebo pro další generace snad i zapomenuto.

V mém pořadu, který běží každou neděli na televizi Barrandov, chci divákům nabídnout pohled do mé kuchyně, ale hlavně je chci inspirovat k výzvě Předej to dál! Všichni máme doma spousty receptů po našich maminkách, babičkách a ze starých kuchařských knih, které střežíme jako rodinný poklad. A já bych byla ráda, aby se tyto recepty dále předávaly našim dětem, vnoučatům a rodinným přátelům.

Své dětství jsem prožívala v Praze na Malé Straně, kam jsem chodila do jesliček a mateřské školy. Odtud plyne má láska k naší stověžaté Praze. Již při základní škole jsem studovala Základní uměleckou školu, obor akordeon, který jsem v roce 1996 úspěšně zakončila absolventskou zkouškou. Tento hudební nástroj mi vybrala moje babička, která s námi tehdy žila. O ní bych mohla napsat celou knihu, velmi mi schází a mrzí mě, že se nedočkala ani jednoho z mých životních úspěchů. Věřím, že televizní pořad Vaříme s Vendy by se jí hodně líbil, a nejen proto, že i její recepty se v pořadu objeví :-)

Na škole se stalo mým velkým koníčkem barmanství, kterému jsem věnovala i svůj volný čas. Udělala jsem si barmanské kurzy (základní, vyšší, Boston-free style a Bourbon whiskey) a jezdila i na barmanské soutěže. Takže je možné, že do některých z dílů připravím i skvělý drink :-)

Nejvyšší dosažené vzdělání, kterým disponuji je Vysoká hotelová škola v Praze. Takže lze i napsat, že jsem vařící a pečící inženýrka :-)

Dnešní doba je zvláštní. Lidé jsou na sebe zlí a všude okolo nás se projevuje materialismus, mocichtivost, ziskuchtivost, agresivita, sobectví, lenost a závist. Naše děti se snažíme s manželem vychovávat tak, aby pro ně tyto vlastnosti byly tabu, a budu velmi ráda, pokud se nám podaří je vychovat tak, aby pro ně byla důležitá především láska, pracovitost, pokora, přátelství a tolerance.

Jsem člověk, který českou kuchyni miluje. Vyzkoušela jsem různé trendy i zahraniční pokrmy, někdy i sama recepty vymýšlím nebo upravuji, ale to, co opravdu chutná mě osobně i mé rodině, je tradiční česká kuchyně. A to chci předat i mojí Vendulce.

Napsala jsem zde něco ze svého života, abyste mě alespoň trochu poznali a abyste pochopili, že jsem normální ženská se svými starostmi, radostmi i svými sny. Když v životě něco chcete a jdete si za tím, tak se vám to muže splnit. Ale nebudu zastírat, že to chce hodně píle, energie a práce. Bez práce prostě nejsou koláče, jako kuchařka to moc dobře vím :-)

Velký dík patří nejen mé mamince a dnes spokojené babičce dvou „andílku“, ale hlavně mému milujícímu manželovi Petrovi. Věřte, že to se mnou nemá jednoduché a často mi říkává, „brzdi trochu prosím“. Nejen, že je to můj velký a vděčný strávník, ale především je to člověk, který je mou velikou oporou a to úplně ve všem!

V životě můžete dosáhnout čehokoliv, pokud máte odvahu o tom snít, inteligenci k vytvoření realistického plánu a vůli k dotažení tohoto plánu do konce.

Více o mě a mé práci na: www.facebook.com/varimesvendy/

 

Kontakty

NAKLADATEL KUCHAŘKY

VENDY PRODUCTION s.r.o.
Za Rybníčkem 481, Strančice, 251 63
IČ: 04971647
DIČ: CZ04971647

 

Bankovní spojení: 4222987339/0800 Česká spořitelna

KUCHAŘKA, AUTORKA KNIHY A BLOGU

Vendula Špetlíková